Czym są zespoły posturalne?

Wprowadzenie

Zespoły posturalne to jedne z częstszych zaburzeń w sylwetce człowieka mogące powodować szereg dolegliwości w zależności od lokalizacji. Jednym z nich jest zespół skrzyżowania górnego, opisany przez doktora Vladimira Jandę.

Jakie są objawy?

Dotyczy obręczy kończyny górnej, a charakteryzuje się nadmiernie pochyloną sylwetką ciała, związaną z nierównowagą w napięciu mięśniowym pomiędzy przednią, a tylną stroną tułowia. Skrócenie mięśni MOS, podpotylicznych, piersiowych większych i mniejszych oraz nadmierne rozciągnięcie mięśni prostowników szyi i kręgosłupa piersiowego, równoległobocznych i dźwigaczy łopatek będzie sprzyjało powstawaniu punktów spustowych oraz bólu mięśniowo-powięziowego.

Dodatkowo mogą wystąpić objawy jak bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, drętwienie rąk, zwiększona nerwowość i nasilenie stresu.

W terapii można stosować opracowanie punktów spustowych, techniki masażu głębokiego, poizometryczną relaksację oraz autoterapię nastawioną na korygowanie sylwetki i kształtowanie prawidłowej postawy ciała.

Jeśli interesuje Was ta tematyka i chcecie dowiedzieć się więcej, to zapraszam na  poniższe szkolenie.

Do usłyszenia, Leszek Wiśniewski