CO TO JEST BÓL PRZEWLEKŁY I SKĄD SIĘ BIERZE?

Ból przewlekły według definicji jest stanem, kiedy dolegliwości bólowe trwają od conajmniej trzech miesięcy. W Polsce z jego powodu cierpi prawie co trzecia osoba, co już wydaje się szokujące. Niestety, statystyki wyglądają jeszcze gorzej jeśli weźmiemy pod uwagę tylko ludzi w wieku 65 lat bądź więcej, spośród nich problem dotyczy już co drugiej osoby. Medycyna niestety zazwyczaj nie radzi sobie z tym problemem, choć jest on bardzo poważny. Z ekonomicznego i społecznego punktu widzenia takie dolegliwości oznaczają częste nieobecności w pracy, przejście na rentę bądź wcześniejszą emeryturę.

Dlaczego tak trudno leczy się ból?

Odpowiedź nie jest prosta. Sam ból to odczucie subiektywne – hipotetycznie, gdyby u dwóch różnych osób przyczyna bólu byłaby taka sama, ból nadal byłby opisywany w inny sposób, mógłby mieć inny charakter i nasilenie. Jeśli weźmiemy pod uwagę to, że ból nie jest niczym fizycznym i stanowi interpretację przez nasz mózg mieszaniny impulsów nerwowych z całego ciała, wydaje się to logiczne. Każdy z nas ma zupełnie inną historię, inne otoczenie i sytuację. Badania naukowe pokazują, że z bólem chronicznym wiąże się jednocześnie stopniowe osłabienie funkcji poznawczych, pogorszenie relacji z bliskimi czy obniżona sprawność fizyczna. Z kolei te same czynniki wpływają na nasilenie bólu i tak zamyka się błędne koło cierpienia.

Pomaganie sobie środkami przeciwbólowymi nie jest na dłuższą metę żadnym rozwiązaniem. Dostępne bez recepty NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne bądź paracetamol, zazwyczaj przynoszą ulgę w bólu o niewielkim nasileniu. Należy jednak pamiętać o tym, że działają bardzo niekorzystnie na nasze zdrowie. Bezpieczne dawki tych leków jest bardzo łatwo przekroczyć, a brane przez dłuższy czas znacznie obciążają organizm. Mocniejsze leki opioidowe z kolei mają tendencję do nasilania dolegliwości bólowych po ich odstawieniu. Zamiatają problem pod dywan, chociaż dobrze wiemy, że istnieje on nadal. Tłumienie bólu to wygodne uciszanie gońca, który dociera do naszej świadomości z informacją, że coś jest nie tak. A my, zamiast go wysłuchać, zamykamy mu usta tabletką. Co zatem zrobić, by faktycznie sobie pomóc?

W naszej codziennej praktyce fizjoterapeutycznej kładziemy duży nacisk na czynniki nasilające ból. Poza samym stanem mięśni czy stawów oceniamy, co jeszcze może przynieść poprawę. Ogromny wpływ na nasz organizm mają wszelkie stresory. Stres z definicji jest wszystkim tym, co narusza homeostazę, czyli dobrostan i równowagę organizmu. Może to być oczywiście stres w pracy, ale równie dobrze niewłaściwie dobrana bądź nadmierna aktywność fizyczna, nawyki żywieniowe, higiena snu i wiele innych. Wyobraźmy sobie, że nasz organizm to zbiornik, do którego wciąż „nalewamy” kolejnych problemów – sumujące się urazy, wysoko przetworzone jedzenie, sen który nie przynosi odpoczynku i regeneracji. Do pewnego czasu ten pojemnik świetnie sobie radzi, natomiast kiedy staje się on przepełniony, zaczynamy odczuwać ból. Informację, że coś jest nie tak i należy zareagować.

Co może w tym przypadku zrobić fizjoterapeuta? Otóż dość dużo. Na co dzień pomagamy odzyskać sprawność za pomocą technik poprawiających funkcjonowanie narządu ruchu, ale też układu trawiennego, nerwowego czy krążenia. Całościowe podejście do ludzkiego zdrowia to nie tylko mięśnie i stawy. Leczenie tylko jednego układu przynosi w najlepszym wypadku częściowy rezultat. Jeśli problemy mimo wszystko nawracają, warto spojrzeć na nie w jeszcze szerszym spektrum.

Także jeśli cierpisz na dolegliwości bólowe, które trwają już dość długo, nie wahaj się i spotkaj z nami w gabinecie. Konsultacja i wnikliwe badanie w przyjaznej atmosferze pozwala na wspólne ustalenie skutecznej strategii leczenia. Potwierdzają to setki zadowolonych pacjentów! 🙂

Pozdrawiamy,
Zespół Projekt Masaż

Warszawa
Miłobędzka 17
+ 48 516 624 398

Bibliografia:

  1. Higgins DM et al. “The Relationship Between Chronic Pain and Neurocognitive Function: A Systematic Review.” Clin J Pain. 2018 Mar;34(3):262-275.
  2. Rivat C. et al. „The dark side of opioids in pain management: basic science explains clinical observation” Pain Rep 2016 Aug; 1(2): e570.
  3. Lee M. et al. „A comprehensive review of opioid-induced hyperalgesia” Pain Physician 2011 Mar-Apr;14(2):145-61.
  4. Lewis J, O’Sullivan P Is it time to reframe how we care for people with non-traumatic musculoskeletal pain? Br J Sports Med 2018;52:1543-1544.